יתרונות וחסרונות לקובץ המכיל פקודות/ סקריפטים

כתיבת קבצים עם סקריפטים

שתפו את הפוסט

כשמדובר בחשיבה על האפשרויות שלך להעברת קבצים הן באופן פנימי והן בקרב חברי רשת המסחר של עמיתך, סביר להניח שה- script (קובץ האצווה, שהוא קובץ המכיל שורות מלל של פקודות למערכת ההפעלה לשם הפעלת תוכנות שונות) יחשב כאופציה. קרוב לוודאי שלצוות שלך יש משאבים היכולים ליצור סקריפטים להעברת קבצים, אז למה לא?

האמת היא שקיימים יתרונות וחסרונות , כשמדובר על הסתמכות על סקריפטים, בדיוק כמו שיש ברוב השיקולים בחיי ה- IT.  IT יכול בהחלט להרוויח מספר הטבות, תלוי ביישום הנדרש. עם זאת חשוב לשקול את אלה כנגד היתרונות של פתרון העברת קבצים המנוהל כולו (MFT), זאת בכדי לוודא שאתה מקבל את ההחלטה הטובה ביותר עבור הארגון שלך בטווח הארוך.

יתרונות הסקריפטים:

1. רוב מנהלי רשת יודעים סקריפטים (סקריפטולוגים :- ) 

שפות תכנות כמו bash, shell, ו- Power Shell נלמדים בדרך כלל במהלך עבודה ברשת  וכן בקורסים ניהול רשתות . אם מנהל רשת רוצה להפוך משימה חוזרת לאוטומטית, סקריפט יהיה הדבר הראשון עליו הוא יחשוב מאחר וזה הדבר שלמדו לעשות.

2. הסקריפטים בחינם ..

בהנחה שיש לך אנשים שכבר יודעים כיצד ליצור קובץ סקריפט, אינך צריך לרכוש תוכנה או לשכור יועץ על מנת להתחיל. בתוך שעות ספורות, תוכל להפעיל קובץ סקריפט ולפעול כדי לחסוך בזמן, על ידי העברת קבצים שגרתית למשימות השונות.

3.לכל מערכת הפעלה יש לוח זמנים מובנה שגם הוא בחינם

סקריפטים ניתן לתזמן ישירות באמצעות UNIX או על ידי שימוש ב scheduler  של מערכת ההפעלה של חלונות. ה- Power Shell נחשבת לשפת התכנות המתקדמת ביותר, מאחר ומיקרוסופט בנתה פונקציות הפועלות עם מדריך , ניהול התקנים והתקנת תוכנה, שאינה דורשת פיקוח.

4. שפת התכנות היא שימושית עבור משימות של תנועת קבצים חוזרים וניהול מסוים של מחשבים

סקריפטים ניתן ליצור, לעדכן, למחוק, להעביר ולשנות קבצים ותיקיות. הדבר הופך לתהליך נבחר בהעברת קבצים אוטומטית הנדרשת על בסיס קבוע, לדוגמא; דו"ח מכירות שנדרש להפעילו ולשלוח בדוא"ל לצוות ההנהלה, דוגמא נוספת; משימה של בדיקת תיקיות כל כמה שעות לראות אם הקובץ הוצב במקומו

חסרונות שפת התכנות:

1. שפות הסקריפטים / תיכנות מורכבות גוזלות זמן רב

למרות זאת שפת הסקריפטים היא חינמית במונחים של עלות ומנקודת מבט של חסכון בזמן. הצוות אשר מסוגל ליצור סקריפטים יעילים להעברת קבצים, הוא בעל ערך למחלקה שלך מנקודת מבט של זמן. לאחר כתיבת סקירפטים יש לבחון ולאמת, כדי להבטיח שפועלים כהלכה. סקריפטים יש גם לתחזק כל הזמן , לערוך ולעדכן במשך הזמן, כדי לשמור על שמות שרתים נכונים, משתמשים, סיסמאות וכו', 

2. סקריפטים יש לנהל ולאבטח

לאחר זמן מה, קרוב לוודאי שיהיו לך עשרות ואפילו מאות סקריפטים "שרצים" בארגון שלך. הדבר עלול להיות מסורבל לניהול, והצוות שלך עלול לאבד את המעקב אחר קובצי הסקריפט הפועלים ומטרתם. מישהו צריך לפקח על תהליכים אלה, שעשויים להיות מסובכים אם אנשים רבים יצרו אותם ורק הם יודעים את מטרתם. בנוסף, סקריפטים כמו רוב התשתיות האחרות חייבים להיות מאובטחים, דבר שלא תמיד אפשרי ללא שימוש בכלים צד שלישי. למעשה, סקריפטים אינם יכולים לעמוד בדרישות הרגולציה והאבטחה העדכניים ביותר דבר העלול להשפיע על העסק שלך מנקודת ראות של דרישות הארגון והרגולציה .

3. סקריפטים בדרך כלל לוקים במחסור של תקנים הנמצאים במעקב של המפתחים

לא כל הסקריפטים נכתבים בצורה שווה. המבנה שלהם יכול להיות שונה לחלוטין ממפתח אחד למשנהו דבר שמקשה מאוד לקרוא ולהבין אותם . אם כותב הסקריפט עוזב את החברה, הוא ייקח חלק נכבד של ידע עמו וישאיר את האחרים להתמודד עם הקריאה וההבנה של הסקריפטים. דבר אשר יבוא לידי ביטוי בעת הצורך לביצוע עדכונים והתאמות.

4. למנהלי רשת, חסרים לעיתים קרובות הכישורים המתקדמים הדרושים לצורך ביטול כתיבת סקריפטים עבור המרות נתונים וחיבורי אינטגרציה ( API)

למרות שלכל מנהלי הרשת יש כישורים של רמת כתיבת סקריפטים מסוימת, יתכן ולא יוכלו לבצע יישומים מתקדמים. סקריפטים הדורשים תרגום והמרות נתונים הופכים להיות חשובים יותר ויותר בעידן הנתונים המתפתח של ימינו , כאשר שיתוף מידע בין אנשים ומערכות הינו קריטי. בנוסף, כאשר הנך צריך להכניס סקריפט לתוך API כדי להמיר נתונים ולאחר מכן לשייך אותו לסביבות אחרות  , תהיה זקוק לאדם המתאים או המערכת הנדרשות, שידעו איך לבצע זאת.

5. סקריפטים חסרים יכולות ניהול מרכזי

הקצאת עדיפות וניהול תורים אינם משימות טיפוסיות שסקריפט עושה. זהו בדיוק המקרה בו MFT מספק את הפיקוח האוטומטי הדרוש לשקט נפשי. הוא בעיקר מקטין את רמת מעורבות משתמש הקצה , בכדי לדעת שהעבודה הושלמה כצפוי.

6. לסקריפטים חסרים התראות ודיווח

לרוב הסקריפטים אין התראות מובנות, כך שלעיתים קרובות אינך מיודע, כאשר קובץ אינו מגיע לצד השני (חיצוני או פנימי) בזמן. לסקריפטים גם אין בדרך כלל מעקב (Audit Trail)  כך שקשה לומר איזה קבצים יוצאים ונכנסים לארגון שלך כולל הטעבת זמן ופירטי רישום אחרים. בנוסף, ללא יכולת ניטור ומעקב  טובים, יהיה זה הרבה יותר מאתגר להוכיח תאימות לרגולציה בזמן ובמהלך ביקורות.

עכשיו זה הזמן המתאים ביותר לטפל בכל הקשור לאיחוד, ניהול , ריכוז והעלאת האבטחה בכל הקשור לתהליכי העברת הקבצים בארגון

כאשר אנו מסכמים זאת, שפת הסקריפטים יכולה לצרוך זמן, להציב בעיות אבטחה ועדיין לחייב תהליך של העברת קבצים ידנית המאיטים באופן משמעותי את הפעילות העסקית שלך. פתרון MFT מוכח כבחירה הטובה ביותר. יש ערך עצום במעבר מסקריפטים ישנים שנוצרו בתוך הבית לפתרון למערכת מאובטחת, שלא רק עומדת בדרישות הרגולציה אלא מחזירה גם זמן לעובדים למשימות אחרות.

ראו עוד: כספת מאובטחת | העברת קבוצים מאובטחת | אוטומציה רובטיתGoanywhere | DLP | MessageNet

מאמר זה פורסם על ידי ירון חממי - מנהל תחום MFT & EFSS בחברת MessageNet | קרדיט-אתר GoAnywhere.com